רגע לפני לקיחת משכנתא והתחייבות להחזרים חודשיים במשך 30 השנים הבאות, האם קיבלתם ייעוץ משכנתאות מקצועי? אנחנו מזמינים אתכם להכיר את המדריך המלא לייעוץ משכנתא, לקיחת משכנתאות ומה שבין לבין.

הנה כל המידע הכי מקיף שתמצאו ברשת לגבי משכנתא ב-2021. 

בין אם אתם מעוניינים לרכוש בית קטן או גדול, דירה במגדל או בפריפריה, הכנו עבורכם את המדריך המלא לייעוץ משכנתאות, מעודכן ל-2021.

כיום ולאחר ההכרזה הדרמטית של בנק ישראל, המרכיב של הריבית המשתנה יוסר בעת לקיחת משכנתא, מה שלמעשה מנגיש משמעותית את לקיחת המשכנתא לזוגות ואנשים רבים. אם כך, בואו נתחיל אם יועץ המשכנתא, מי הוא בעצם ולשם מה נעזרים בו?

קצת רקע – מי הוא יועץ המשכנתאות ובמה הוא יסייע לי? 

יועץ משכנתא הוא איש פיננסים, עמו תוכלו להתייעץ בכל הנוגע ללקיחת משכנתא. כעת, חשוב להבדיל ולהבחין בין יועצי משכנתאות פרטיים לחברת ייעוץ משכנתאות.

בעוד שיועץ משכנתא פרטי יספק לכם בדרך כלל ייעוץ משכנתא גרידא, חברת ייעוץ משכנתאות גם תוכל לקשר אתכם אל חברות ביטוח, אל גורמי מימון בנקאיים, חוץ בנקאיים ועוד.

האם אתם צריכים חברת ייעוץ משכנתאות? אולי בכלל יועץ משכנתא פרטי של 1 על 1? בין אם ככה או ככה, אנחנו ממליצים לתכנן זאת נכון. בשלב הראשון, אתם צריכים לדעת מה הוא ההון העצמי שלכם עבור לקיחת המשכנתא.

במקרים רבים, יהיה מספיק להחזיק בהון עצמי של כ-שליש מהסכום של רכישת הדירה או הבית. אם נסביר זאת בדוגמה, יהיה אפשר להבין למשל, שדירה אשר עולה 1.5 מיליון ₪ תצריך משכנתא של כ-750,000 ₪ (משוערך).

חישוב סיכונים – במה כרוכה לקיחת המשכנתא בימינו? 

בסופו של דבר, לקיחת המשכנתא היא בעצם אחת הפעולות הכלכליות הכי משמעותיות שאנחנו מבצעים בחיינו.

בעוד שישנם אנשים אשר עוסקים בנדל"ן ובכל שבוע בערך רוכשים ומוכרים דירות, רובנו צריכים לעשות את הצעד הזה פעם אחת בחיים, אולי פעמיים.

וכשמדברים על לעשות את הצעד של לקיחת משכנתא בצורה הנכונה, מדברים על סדר הדברים הנכון.

לאחר הצעד הראשון של בדיקת ההון העצמי המגויס למטרת רכישת הבית, מבררים אל מול הבנק פרמטרים נוספים. הפרמטר שתצטרכו לברר נקרא האישור העקרוני למשכנתא.

מה הוא האישור העקרוני ללקיחת המשכנתא לרכישת בית? 

אישור עקרוני ללקיחת משכנתא, הוא למעשה האישור הניתן בכתב על ידי הבנק.

האישור הזה מספק לכם את האפשרות לפנות אל חברות הביטוח ואל חברות ייעוץ המשכנתאות. במילים אחרות, ללא אישור עקרוני למשכנתא אתם בדרך כלל לא תוכלו לרכוש למשל פוליסת ביטוח חיים. מה שמוביל אותנו לצעדים הבאים בתהליך של לקיחת משכנתא.

רגע לפני שמדברים על ביטוחים הכרחיים ללקיחת משכנתא, כדאי שנדבר גם על סוגי משכנתאות. כשפלוני אומר לכם שהוא משלם משכנתא, זה לא בהכרח אומר שפלוני חתם על מסלול משכנתא ספציפי שהתאים לו והיה לו רלוונטי.

מה הוא תמהיל משכנתאות ומה אני צריך לדעת לגביו? 

במקרים רבים, ולמעשה כמעט ברוב המקרים, אנשים חותמים על מה שנקרא תמהיל משכנתאות. תמהיל משכנתאות הוא למעשה שילוב של מספר מסלולי משכנתא.

מאחר שישנם לא מעט מסלולים שונים של משכנתאות, חשוב לבחור במסלולים הנכונים לכם ולשלבם יחדיו נכון.

זה בעצם, בדיוק תפקידו על יועץ המשכנתא – ליצור תמהיל משכנתאות נכון ומקצועי עבור לקוחותיו. אם כך, בשלב הראשון אתם בודקים את ההון העצמי שלכם, כאשר בשלב השני אתם מקבלים אישור עקרוני למשכנתא.

בשלב השלישי, אתם תצטרכו לבחור את תמהיל המשכנתאות הנכון לכם. זהו למעשה השלב שמצריך ממכם פגישה עם יועץ משכנתאות מקצועי ומוסמך.

משכנתאות – עד כמה הריבית על ההחזרים החודשיים עתידה להשתנות? 

יחד עם מה שציינו עד כה, חשוב גם לקחת בחשבון את הנושא של הריבית המשתנה, שלפעמים גם הולכת וגדלה עם השנים (בד"כ). זה יהיה מעולה להנות מריבית נמוכה על משכנתא, אבל חשוב לבדוק מראש מה טבע הריבית העתידי.

האם יש צפי לעלייה דרמטית בריבית על ההחזרים החודשיים? בנקודה זו, חשוב לדעת את הפרטי הבא, שימו לב –  נכון לשנת 2021, בנק ישראל יצא בהודעה מאוד מסעירה וכזו שממש משנה את כללי המשחק בזירת המשכנתאות.

נכון לשנת 2021, לקיחת משכנת היא הרבה יותר אטרקטיבית ביחס לשנים עברו. בימינו רכיב הריבית המשתנה עומד להיות מוסר, מה שלמעשה מוזיל את ההחזרים החודשיים שלכם במהלך השנים הבאות.

כידוע לכולנו, החזרים חודשיים של משכנתאות יכולים להימשך עד כ-30 שנים.

האם כדאי לי לבצע מחזור משכנתא? 

מאחר שאתם עומדים להחזיר כספים במשך השנים הבאות, יהיה חשוב לבדוק את סוג הריבית שאתם משלמים. כמו כן, יהיה חשוב לבדוק את צפי השינוי במדד שצמוד לריבית. אם נאמר לכם בבנק שהרכיב של הריבית המשתנה הוסר, אלו מבחינתכם חדשות מעולות.

המדריך המלא ללקיחת משכנתא, מעודכן ל-2021, ממליץ לכם גם להכיר את המושג הנקרא "מחזור משכנתא". אבל רגע לפני שמדברים על מחזור משכנתאות, הבטחנו לכם שנדבר גם על ביטוחים למשכנתאות. אם כך, אילו סוגי ביטוחים צריך בכדי שנוכל לקבל משכנתא?

ביטוחים שחשוב להכיר לפני לקיחת משכנתא לרכישת דירה 

האם אתם מבוטחים בביטוח חיים ובביטוח בריאות? בכדי לקבל משכנתא, אתם כמעט תמיד תצטרכו לרכוש פוליסת ביטוח חיים. בין אם אתם מקבלים מימון בנקאי או מימון חוץ בנקאי, בדרך כלל יהיה צורך לרכוש את הפוליסות האלו. יחד עם זאת, מימון חוץ בנקאי לפעמים יאפשר לכם לקחת משכנתא גם ללא ביטוח חיים. אם כך, כל מקרה לגופו.

האם כבר לקחתם משכנתא לפני שנים, מה שהוביל אתכם כיום לשלם החזרים חודשיים גבוהים במיוחד? אם כן, כנראה שאתם צריכים את מה שנקרא מחזור משכנתא. מחזור משכנתא, זוהי פעולה שאנשים מבצעים לאחר תקופה של שנים מתחילת תשלומי המשכנתא. במילים פשוטות יותר, לפעמים אנשים מוצאים את עצמם משלמים סכומים גבוהים מאוד כל חודש, מה שגורם להם לרצות לשנות את ההחזרים החודשיים.

מחזור משכנתאות – מה עושים בכדי לשנות את תנאי המשכנתא שלנו? 

כשיש צורך לשנות את ההחזרים החודשיים למשכנתא, מבצעים בעצם מחזור משכנתא.

גם כאן, יהיה צורך להיפגש עם יועץ משכנתא מקצועי. לרוב, יועץ המשכנתאות ימליץ לכם לבחור במספר מסלולי משכנתא, לרבות מסלולים קבועים ומסלולים משתנים. זה נקרא "פיזור בין המסלולים של המשכנתא".

חשוב לדעת, כשאדם מעוניין לבצע מחזור משכנתא או פירעון משכנתא, במקרים מסוימים הוא ייאלץ לשלם איזשהו קנס כספי על היציאה מהמסלול.

במקרים אלו, ייתכן שהמחזור של המשכנתא כבר לא יהיה אטרקטיבי כמו שהיה לפני הידיעה על הקנס. יהיה כדאי להיפגש עם יועץ משכנתא כדי לחשב עד כמה זה יהיה אטרקטיבי.

איתור בקליק של יועץ משכנתאות מוסמך ומקצועי 

אם מוזמנים להמשיך להסתייע באתר קפיטל מוטורס. ניתן לאתר דרך הפורטל יועץ משכנתאות מוסמך, כמו כן חברת ייעוץ משכנתא הפועלת אל מול חברות הביטוח, אל מול הבנקים וגורמי מימון חוץ בנקאיים.

מעוניין לשמוע פרטים נוספים?

מלא את הטופס מטה וקבל שיחת ייעוץ חינם עם נציגי השירות שלנו

תנאי שימוש

* – שדות חובה