קניית רכב יד שניה מאדם פרטי

תאריך: 27/06/2019

סוחרי רכב המתחפשים למוכרים פרטיים, הבדלים בין מה שנמסר בעל פה לבין מה שכתוב ברישיון הרכב, מסמכים מזויפים על מצב הרכב ועוד ועוד. איך לשרוד רכישת רכב משומש ולהישאר בחיים – המדריך המלא.  

קניית רכב יד שניה דומה לחיזור בין בני זוג. בתחילה אתם מגששים ובודקים את הצד השני, לאחר מכן אתם יוצרים קשר ראשוני ובודקים מעט יותר לעומק את אופיו של בן או בת הזוג ולבסוף הפגישה הגורלית, שם אם יתמזל מזלכם תוכלו לבצע בדיקה מקיפה לבן או בת הזוג, במקרה זה - לרכב.

למרות ההשוואה הרומנטית הזו, כולם יודעים שרכישת רכב משומש במציאות הישראלית של היום מצריכה לפתח אינסטינקט של חוקר. אבל לפני שאתם מתחילים את המסע לקניית רכב יד שניה מומלץ שתבדקו תחילה מה התקציב שאתם מוכנים להוציא?.

אם אתם מוותרים על "התענוג" בתחקור המוכר ובדיקת הרכב ומעדיפים ליהנות מקניה נוחה ובטוחה מסוכנות הרכב המובילה בישראל 'קפיטל מוטורס', תוכלו לקבל מידע על כך במאמר זה.

אז הגדרתם תקציב, החלטתם מה סוג הרכב שאתם מעוניינים בו וכעת אתם יוצרים את הקשר הראשוני מול מוכר הרכב. הנה השלבים שאנו ממליצים לכם לבצע לפי הסדר הבא:

קניית רכב יד שניה: שלב השיחה הטלפונית

זהו שלב הסינון הראשוני והוא נועד בעיקר לבדוק אם מוכר הרכב מאחורי הטלפון הוא באמת המוכר המקורי של הרכב או אולי סוחר מכוניות.

יש לוודא שהבעלים של הרכב יגיע לפגישה ולא מי מטעמו. כעת שאלו את כל השאלות האפשריות שניתן להעלות על הדעת שיתנו לכם את מרב האינפורמציה לגבי הרכב:

כמה קילומטראז' עבר הרכב?

הממוצע השנתי לרכב עומד על 20 אלף קילומטר. אם ישנה חריגה גדולה מעבר לכך, עליכם להחליט אם זה משתלם לכם ביחס למשתנים אחרים ברכב.

מדוע הוא נמכר?

לעיתים בתשובות המוכר תוכלו לגלות שהסיבות למכירה מצביעות על מצב לא תקין של הרכב. לשאול לא עולה כסף...

כמה בעלים החליפו בעלות על הרכב?

ההנחה היא שככל שמספר הבעלים על הרכב היה גדול יותר כך בלאי הרכב חמור יותר ובהתאם לכך גם מחיר הרכב יורד.

האם לרכב ישנם פגמים חיצוניים או פנימיים?

אם כן, בדקו מה הפגמים, באיזה מצב הם וכמה הדבר אמור להוריד מערך הרכב.

האם הרכב עבר תאונה בעברו?

במידה וכן הדבר משפיע באופן ישיר על ערכו של הרכב.

היכן טופל הרכב?

האם הוא טופל במוסך מורשה עם תיעוד והיסטוריה של הרכב או ללא רישום כלל.

האם יש לו בעיות מכאניות או חשמליות כלשהם?

אם מדובר בבעיות מכאניות רציניות פשוט עברו לרכב הבא ואל תכנסו לבעיות מיותרות.

מה מצב הגלגלים?

גלגלים שחוקים – גם סיכון בטיחותי וגם הוצאה כספית בטסט הבא של הרכב, אם אתם לא מבינים את הסיכון שבדבר, תוכלו לקרוא עוד כאן.

האם הבעלים הקודמים היה אדם פרטי או חברת ליסינג?

סוגי הבעלות על הרכב משפיעים באופן ישיר על ערך הרכב. אל תשלמו בעת קניית רכב יד שניה שהיה בבעלות חברת ליסינג כפי שאמורים לשלם על רכב שהיה בבעלות פרטית, כמה אתם אמורים לשלם? תוכלו למצוא מידע כאן.

האם יש שיעבוד או הגבלה כלשהי על הרכב?

אם כן סיימו את השיחה.

בוודאי שלא על כל השאלות שתשאלו תקבלו תשובות אמינות, אך זהו שלב סינון ראשוני שלאחריו תקבלו אימות לשאלותיכם בפגישה מול בעל הרכב.

קניית רכב יד שניה ב.מ.וו

האם הוא טופל במוסך מורשה עם תיעוד והיסטוריה (קרדיט: Pixabay)

שלב הפגישה מול בעל הרכב

מומלץ לעבור כמה פגישות עם בעלי רכבים על מנת לצבור ניסיון. עוד לפני כל הבירורים והשאלות סיקרו את הרכב מבחינה חיצונית ובדקו האם קיימים פגמים חיצוניים שלא דובר עליהם בשיחה הטלפונית. האם הרכב נראה נקי ומטופח או מבולגן ומלוכלך? כל אלו מעידים על אופיו של בעל הרכב ועל תחזוקת הרכב. אהבתם את מה שראיתם? המשיכו לבדיקות הבאות:  

בדיקת מכסה מנוע

אתם לא חייבים להיות מכונאים כדי לבדוק את מנוע הרכב. התניעו את הרכב ובחנו את המנוע, מנוע תקין לא אמור להשמיע קולות רועשים. כעת אל תתביישו, התכופפו מתחת למכסה המנוע ובדקו סימנים לנזילות שמן, לא ברצפה אלא על גבי החלק התחתון של הרכב. בחנו את המצבר על מנת לוודא שלא פג תוקפו.

קניית רכב יד שניה ב.מ.וו

אתם לא חייבים להיות מכונאים כדי לבדוק את מנוע הרכב. (קרדיט: stockunlimited).

אגזוז

במידה וקיימת פליטת עשן סמיך מהאגזוז זה סימן המעיד על בעיה מכנית ברכב.

מערכת חשמלית

בדקו את תפקוד המערכות החשמליות הכוללות את המיזוג, החלונות, מראות צד ואורות.

מסמכי הרכב

עשו השוואה בין מסמכי הרכב ובין פרטי בעל הרכב והשוו ביניהם. יש לבדוק שברישיון הרכב הוא אינו רשום כסוחר רכבים. בדקו האם מספר הבעלים של הרכב תואם למה שדובר בשיחה הטלפונית ואם הרכב אינו שייך לסוכנות רכב כלשהי.

טיפולי רכב

אם טיפול הרכב ותחזוקתו חשובים בעיניכם, יש לברר אם טופל במוסך מורשה או לא. בקשו לבחון את ספר הטיפולים של הרכב, יתכן והייתה בעיה שהצריכה טיפולים חוזרים במוסך.

נסיעת מבחן

אם כל השלבים הקודמים עונים על רצונכם בצעו נסיעת מבחן והרגישו את הרכב בעת הנסיעה, בדקו את איזון ההגה בעת הנהיגה, אם צורת הנהיגה נוחה לכם ואם באופן כללי איכות הנסיעה מספקת אתכם.

בדיקת הרכב במוסך מורשה

אם החלטתם שהרכב מוצא חן בעינכם זהו השלב שבו עליכם לבדוק אותו במוסך מורשה.

אינכם מכונאים ואין בידיכם היכולת לגלות בעיות מכאניות שאולי קיימות ברכב. בדיקת הרכב היא לא אפשרות אלא חובה.

שאלו את בוחן הרכב לגבי ליקויים שנמצאו ברכב, לעיתים מדובר בתיקונים קלים בלבד ששווים את תיקונם.

הנוהג המקובל לגבי עלות הבדיקה הוא שבמידה והתגלו בעיות בשלדה, בגיר או במנוע על בעל הרכב לשלם את עלות הבדיקה. סכמו זאת לפני כן.

במידה וכל השלבים עברו בצורה טובה לפי רצונכם, כל שנשאר הוא להעביר את בעלות הרכב בסניף הדואר הקרוב למיקומכם. תתחדשו!

אם ברצונכם לקבל מידע על מימון רכב, רכישת רכב חדש או משומש בראש שקט ועם אחריות מסוכנות הרכב המובילה בישראל 'קפיטל מוטורס', ניתן להשאיר פרטים ונציג טלפוני יחזור אליך.

טרייד-אין אקספרס על הרכב שלך 

הקלידו את מספר הרישוי של הרכב שלכם
אנחנו נשקלל את הנתונים 
ואתם תקבלו מאיתנו הצעת טרייד-אין משתלמת און-ליין תוך מספר דקות
המשך

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם חייגו עכשיו

נציגי קפיטל מוטורס זמינים תמיד לשירותיכם.
האפליקציה של קפיטל מוטורס
האפליקציה זמינה לכולם ומאפשרת מגוון פעולות מהירות כמו קבלת הצעת טרייד-אין לרכב הישן, העלאת מסמכים לרכישת רכב חדש, איתור סניפים ועוד.
כל הזכויות שמורות לחברת קפיטל מוטורס בע"מ - 2021