סמארט

מציג 2 דגמים

סקירה קצרה לסמארט

בסוף שנת 2023 הגיע לארץ מותג היוקרה של הרכבים העירוניים סמארט, מבית ג'ילי ומרצדס בנץ. המותג שהיה ידוע ברכבי המיני שלו מציע משפחתית חשמלית, המבוססת על פלטפורמת הרכב החשמלי של יצרנית הרכב הסינית ג'ילי והמספקת נוחות נסיעה מפתיעה לצד שפע של פינוקים ואבזור עשיר.

מה זה Smart?

סמארט החלה את דרכה בשנת 1994, אז הוקמה כמיזם בין ענקית רכבי הפאר מרצדס בנץ לבית יצרנית השעונים האופנתית סווטש. הרעיון היה לייצר רכבים טובים, אמינים, זריזים – ומדליקים כמו השעונים של סווטש. הרכבים הראשונים שיוצרו היו דו מושביים, כלומר, רכבים שיש בהם מקום לשניים בלבד. אגב, שמה של המכונית הקטנה גם הוא בעל פירוש מפתיע – S עבור סווטש, M עבור מרצדס, ו – Art, שמסמלת את ההיבטים האומנותיים שברכב הקטן. הרכב הראשון מבית סמארט נחשף בפריז ב – 1998, וכונה בתחילה קופה סיטי ובהמשך קופה fortwo. הרכב זכה מייד להצלחה ובערים גדולות מסביב לעולם ניראו עוד ועוד כאלה, המספקים פתרון תחבורה זול, קטן וזריז לנסיעות עירוניות. אחד היתרונות של Smart הוא שאורך הרכב מאפשר חניה גם לאורך בחניות המיועדות לרוחב באזורים עירוניים.  

Fortwo

בין הדגמים המוכרים יותר של המותג נזכיר את פורטו וסמארט פורטו קבריולה, ואת פורפור שהיתה, כפי ששמה מעיד עליה, מכונית עירונית בממדי סופר מיני גדולים יחסית לאחיותיה, ובגרסאות מאוחרות יותר הציגה גרסה דומה (אך גדולה יותר) לרנו טווינגו. היום, הדגם הנמכר בישראל מבית סמארט הוא דגם #1, דגם מסקרן המשלב בין מכונית עירונית זריזה לבין רכב פנאי שטח בעל יכולות נסיעה בתוואים משתנים.  

שפע של אבזור

הרכבים מבית סמארט מאובזרים טכנולוגית כפי שאפשר לצפות מרכב שנולד משיתוף פעולה עם ג'ילי. בין השאר, נמצא ברכבים החדשים מערכת בלמים מתקדמת ומשולבת, מערכת בקרת יציבות אלקטרונית, מערכת בלימת חירום אוטונומית, מערכת בקרת שיוט אדפטיבית והיגוי אקטיבי עם בקרת סטיה מנתיב וזיהו כלי רכב ב"שטח מת". מערכת חכמה של בקרת אקלים עם גג שמש פנורמי, כוונון חשמלי וחימום למושבים (מלפנים) חיישני גשם ותאורה, מצלמות דרך וחניה היקפיות ומערכת חכמה של כניסה אל הרכב והתנעה ללא מפתח, הופכים את הנהיגה ברכבים למפנקת.  

סמארט #1

סמארט #1 הוא כבר לא הרכב העירוני הקטן של מרצדס בנץ וסווטש – מדובר ברכב פנאי שטח (SUV) חשמלי קומפקטי ומתקדם מבחינה טכנולוגית. Smart #1 מגיע עם מנוע חשמלי של 272 כ"ס (לא מעט עבור רכב בממדים צנועים כאלה), ומומנט מרבי של 35 קג"מ. הוא מגיע עם תיבת הילוכים בתמסורת ישירה בצירוף הילוכי כוח ונעילת דיפרנציאל לנסיעה בתוואי שטח. המהירות המרבית של סמארט #1 היא 180 קמ"ש והוא מאיץ מ – 0 ל – 100 קמ"ש בתוך 6.7 שניות. הוא מגיע עם סוללה בקיבולת של 66 קוט"ש המאפשרת טווח נסיעה חשמלי של 420 ק"מ.

מאמרים על דגמי סמארט