אורה

מציג 2 דגמים

סקירה קצרה לאורה

אורה היא יצרנית רכבים חשמליים אשר ממוקמת בסין. החברה התחילה את הפעילות שלה בשנת 2018. החברה נמצאת בבעלותה של גרייט וול (Great Wall Motors) שכבר מכרה כלי רכב בישראל בעבר אך ללא הצלחה. כעת אורה מציגה תדמית חדשה לחלוטין שמתמקדת ברכבים כל-חשמליים בעלי עיצוב צעיר ויוצא דופן.

יצרניות רכב נוספות בבעלות גרייט וול

גרייט וול נמנית כאחת מיצרניות הרכב הגדולות ביותר בעולם. בבעלות הקונצרן יש מבחר "תת יצרניות" כאשר לכל אחת מהן ייחודיות משלה. גרייט וול מוטורס – בעבר היא ייצרה את מרבית רכבי הקונצרן בעצמה אבל עכשיו היא מתמקדת ברכבי עבודה ובעיקר בטנדרים. במהלך שנות ה-2000 היא ניסתה להיכנס לשוק הרכב הישראלי עם שני דגמים – C10 וסטיד אך ללא הצלחה. היא הפסיקה את פעילותה בישראל בשנת 2016. חבאל – זו יצרנית מוכרת מאוד במזרח אסיה, רוסיה וכמובן בסין. היא עוד לא עשתה את דרכה לישראל אך ההיצע שלה יכול לעניין מאוד את הקהל המקומי. היא מייצרת מגוון קרוסאוברים ורכבי SUV בגדלים שונים ובעיצוב קשוח ומודרני. טאנק – מותג זה מתמקד בייצור רכבי שטח קשוחים שככל הידוע לנו נמכרים אך ורק בסין. וויי – בשנת 2023 וויי השיקה בישראל דגם אחד בעל שם לא שגרתי במיוחד: WEY Coffee 01. הקופי 01 זה קרוסאובר מנהלים יוקרתי שכבר זכה לשלל תשבחות מעיתונאי רכב ישראלים ומציעה הנעת פלאג-אין הייבריד (היברידי נטען), ביצועים מרשימים ועיצוב יוקרתי. היא מתחרה ברכבי יוקרה כמו BMW X3, וולוו XC40 ועוד.

השקת אורה ב-2018

השקת הדגמים הראשונים של אורה הייתה בסין בשנת 2018. הדגמים הראשונים של המותג הם iQ ו-R1. ה—iQ זה קרוסאובר בגודל בינוני וה-R1 זו מכונית מיני עירונית אשר דומה מאוד בעיצוב שלה להונדה e (החשמלית הראשונה של הונדה). כעת הדגמים החדשים של אורה, כולל ה-R1 מותגו מחדש עבור השקתם באירופה (וגם בישראל) ויהיו חלק מסדרת קאט (CAT). כל מכונית מהסדרה מיועדת לקהל לקוחות שונה ועל פי כך נבחרו השמות: פאנקי קאט, בלאק קאט, ווייט קאט, גוד קאט ועוד. הרכב הראשון של היצרנית בישראל זאת אורה פאנקי קאט שהושקה כאן בסוף שנת 2022 וכבר נמכרת על ידי כלמוביל בהצלחה רבה. מאחר וכל הרכבים החשמליים יכולים להשתמש באותה הפלטפורמה (רצפה, סוללה, מנוע) הדבר העיקרי שמבדיל בין דגמי קאט זה העיצוב.

אורה פאנקי קאט

השם המקורי שלה היה Ora R3 אך כדי לשווק אותה באירופה וכחלק מהמיתוג מחדש של היצרנית, המכונית הצטרפה לסדרת 'קאט'. למרות שהעיצוב שלה נחשב לראדיקלי ביחס למה שהתרגלנו לראות בכבישי ארצנו, זו המכונית הכי פחות קיצונית בעיצוב שלה מבין שאר דגמי הסדרה. היא מעוצבת בסגנון רטרו (בהשראת מכוניות פורשה קלאסיות) ומונעת ממנוע חשמלי בהספק של 171 כ"ס וטווח נסיעה מירבי של 420 ק"מ בגרסת 400+. הביצועים שלה ספורטיביים והיא מאובזרת מאוד בכל רמות הגימור. כדי להימכר באירופה היא עברה את מבחני הריסוק של EURO NCUP כדי לבדוק את רמת הבטיחות שלה וזכתה בהצלחה ב-5 כוכבים. היא נראית קטנה אך למעשה מדובר בסופר מיני משפחתית בתצורת האצ'בק (5 דלתות). היא הגיעה לישראל בדיוק בגל השקות נרחב של יצרניות רכב סיניות רבות. אבל בזמן שכולן די דומות אחת לשנייה, אורה הביאה לנו עיצוב לא שגרתי ומכונית נועזת מכל הבחינות.

מאמרים על דגמי אורה