אין ספק, לקיחת משכנתא מהווה עבורכם התחייבות כלכלית לא מבוטלת. יחד עם ייעוץ משכנתאות מקצועי, יהיה צורך גם לקבל הצעות מחיר שונות מחברות הביטוח, הצעות מבנק המשכנתאות ועוד. מתכננים לקחת משכנתא בקרוב? בואו נדבר על הרכיבים שיש במשכנתא וכיצד לתכננה נכון. 

כידוע לכולנו, משכנתאות הן התחייבות כלכלית שאינה מבוטלת בכלל.

אם האדם הממוצע משלם את המשכנתא במשך 20-30 שנים בממוצע, הרי שחשוב לתכנן אותה בצורה הכי נכונה. וכשאנחנו אומרים "בצורה נכונה", אנחנו מתכוונים גם בצורה שתתאים לכם בעתיד.

אם כך, בואו נדבר על תכנון משכנתא בצורתה המדויקת. הנה מספר דגשים שחשוב להכיר לפני לקיחת משכנתא, כולל מרכיבי משכנתא.

למה חשוב להסתייע בחברת ייעוץ משכנתאות מקצועית? 

מאחר שמסלולי המשכנתאות הם רבים ומגוונים, בדרך כלל נהוג לקבל ייעוץ משכנתאות ממומחים בתחום.

יועץ משכנתא רוקח את כל הנתונים השונים שרלוונטיים לגביכם, כמו למשל נתוני הכנסות והוצאות. יחד עם ההוצאות שלכם, יועץ המשכנתא גם ייקח בחשבון נתונים שונים שבאמצעותם משקללים ומחשבים את המסלולים הנכונים עבורכם.

באשר לרכיבים שחשוב להכיר, רכיבי המשכנתא כוללים למשל את ה-קרן. קרן היא סכום של ההלוואה אשר בנקים מעניקים ללווי הכספים.

זאת, בכדי לרכוש את הדירה כמובן. יחד עם הקרן, כמובן שגם יש את הריבית על הקרן אשר הבנק גובה.

מה הם המרכיבים שיש במשכנתאות בדרך כלל? 

כשמדברים על ריבית הקרן של המשכנתא, מדברים למעשה על מרכיב אשר משתנה בהתאם לפרמטרים שונים.

הפרמטרים הם הגובה של ההחזרים, כמו כן השיעורים של הריבית במשך, גובה המשכנתאות ועוד. יחד עם אלו שציינו כאן, ישנו גם המרכיב של תקופת ההחזר של המשכנתא.

תקופת ההחזר אשר מוגדרת מראש, למעשה תהווה מרכיב חשוב בהחזרים החודשיים שלכם של המשכנתא. אם תחליטו לפרוס את המשכנתא לתקופה מאוד ארוכה של עשרות שנים, בדרך כלל הריביות על כך יהיו לא נמוכות.

מאידך, משכנתא אשר פרוסה לתקופה קצרה בדרך כלל תהיה מלווה בריביות יחסית נמוכות.

אילו עוד מרכיבים שחשוב להכיר יש בדרך כלל במשכנתא? 

יחד עם שציינו כאן לגבי הריביות שמשתנות בהתאם למדדים בשוק, חשוב לדעת בשנת 2021 המצב מסתמן כעתיד להיות שונה.

החל משנת 2021, בנק ישראל הודיע כי הרכיב הזה כנראה עומד להיות מבוטל. אם מדברים על מרכיבים במשכנתאות ומתייחסים לריביות שמשתנות בהתאם למדד, חשוב לבדוק ב-2021 שאלו עדיין רלוונטיים.

תוכלו לברר זאת אצל יועץ משכנתאות מומחה. את יועץ המשכנתאות שלכם תוכלו לאתר דרך קפיטל מוטורס. יחד עם המרכיבים שציינו עד עכשיו, חשוב גם להכיר את המרכיב של ההחזר החודשי שלכם.

מדוע המרכיב של ההחזרים החודשיים הוא טריקי? 

המרכיב של ההחזרים החודשיים הוא טריקי. מצד אחד, אתם לא מעוניינים להחזיר סכומים מאוד קטנים אשר יצריכו את הארכת המשכנתא למשך של שנים רבות מאוד. מצד שני, אתם לא רוצים להחזיר כל חודש סכומים מאוד גבוהים על המשכנתא.

אתם צריכים למצוא את האיזון הנכון, מה שיאפשר לכם גם להנות מאורח וסגנון חיים נאותים, אך מצד שני גם להחזיר את המשכנתא.

כלל אצבע, לא מומלץ להחזיר החזרים חודשיים אשר גבוהים מ-30% מסך ההכנסות בבית.

מה יועץ משכנתאות ימליץ לי לעשות? 

לרוב, יועצי משכנתאות ימליצו לכם להחזיר החזרים חודשיים עד גובה של 15% מסך ההכנסות במשפחה. יחד עם זאת, ברור שנתון זה אינו תמיד ריאלי.

לא פעם, אנשים מעוניינים לרכוש בתים גדולים עבור העתיד שלהם.

כמו שאמרנו, כשלוקחים משכנתא, הרי חשוב להסתכל קדימה אל העתיד. אבל העניין הוא כזה, כשלוקחים את המשכנתא, בדרך כלל לוקחים אותה בגיל צעיר ולמען העתיד. מה זה אומר? זה אומר שבדרך כלל, בגילאים צעירים ישנם פחות אמצעים כלכליים.

במקרים כאלו של לקיחת משכנתא בגיל צעיר, יהיה מומלץ לא לעבור את רף ה-30% בהחזרים החודשיים. במילים פשוטות יותר, השתדלו להחזיר בכל חודש סכום שאינו מגיע למחצית מההכנסות שלכם. ממש לא מומלץ.

מה עוד חשוב להכיר מלבד ההחזרים החודשיים? 

יחד עם ההחזרים החודשיים, חשוב גם להכיר מרכיב במשכנתא שנקרא לוח סילוקין. לוח הסילוקין מציג טבלה אשר מאפיינת את גובה ההחזרים החודשיים. זאת, עד לעת של הפירעון של ההלוואה שלכם. יחד עם זאת, גם צריך להכיר את המרכיב של ההצמדה למדד. חשוב לדעת, מרכיב זה בעצם מאפיין את יכולת ההשתנות של המדד, מה שמשפיע בסופו של דבר על גובה ההחזרים החודשיים של המשכנתא.

מרכיב נוסף שחשוב להכיר, הוא ביטוח המשכנתא. בכדי לקבל את המשכנתא שלכם, אתם חייבים ביטוחים שונים. מעבר לביטוח חיים ומבנה, אתם גם תצטרכו ביטוח משכנתא. למעשה, ביטוח המשכנתא נועד להגן על הבנק, לא עליכם.

הביטוח יאפשר לבנק לקבל מענה במקרים שבהם לווים של כספים אינם מסוגלים לעמוד בתשלומים ובהחזרים החודשיים שלהם.

אילו מרכיבים במשכנתא שלי אני חייב להכיר?

מעבר למרכיבים שציינו כאן, חשוב להכיר עוד מספר דגשים לפני שלוקחים משכנתא. בסופו של דבר, הכי חשוב לעבור אצל יועץ משכנתאות מומחה אשר יאפשר לכם לבנות תמהיל משכנתאות נכון. וכשאנחנו אומרים תמהיל משכנתאות נכון, כמובן שהכוונה היא לתמהיל אשר מותאם לכם אישית.

כמובן, לא ניתן לייעד תמהיל משכנתאות מסוג אחד עבור כלל הלווים של הכספים. תמהיל משכנתאות מותאם אישית אל כל לקוח ולקוחה אשר מעוניינים לרכוש בית.

זאת, בהתאם ליכולות הכלכליות של כל אחד, להכנסות ולהוצאות, לתכנונים העתידיים ועוד.

הכרתם את המרכיבים במשכנתא – נצלו את המידע לטובתכם 

חשוב לא רק להכיר את המרכיבים השונים שיש במשכנתא. יהיה חשוב לדעת כיצד לנצל לטובה את הידע שיש לכם בנושא. ובכדי לעשות זאת, כנראה שתצטרכו לקבוע פגישה אצל חברת ייעוץ משכנתאות.

בין אם אתם רוכשים נכס למטרה עסקית, או שמא אתם רוכשים נכס למטרת השקעה ומגורים, ייעוץ משכנתאות יהיה בכל מקרה הכרחי ברוב המקרים.

מאחר שיועצי המשכנתא צריכים לשקלל את הפרטים והנתונים הספציפיים שלכם, אתם תצטרכו לספק ליועץ בהתאם את כל המסמכים הרלוונטיים.

למשל, אם כבר יש לכם ביד אישור עקרוני למשכנתא, יהיה חשוב לספק אותו לעיונו של יועץ המשכנתאות.

חיסכון בכסף על משכנתא בעזרת משכנתא בדרך שלך 

מעוניינים כבר עכשיו לאתר את יועץ המשכנתאות שלכם? אנחנו נשמח שתמשיכו להסתייע בקפיטל מוטורס ולדעת כיצד לקחת משכנתא והיכן ניתן למצוא ייעוץ משכנתא.

אתר קפיטל מוטורס מרכז בתוכו המון מידע שימושי, שבאמצעותו תוכלו להתנהל כמו הצרכנים החכמים שאתם ולקחת משכנתא נכונה לכם אישית.

בשורה התחתונה, כל אחד מאיתנו ניחן ביכולות כלכליות אחרות, מה שאומר שכל אחד מאיתנו לוקח משכנתא בגובה שונה. יחד עם גובה המשכנתא, כל אחד מאיתנו יכול לעמוד בהחזרים חודשיים בגבהים שונים.

בכדי להנות ממשכנתא מותאמת אישית, יהיה כדאי לקבוע בהקדם פגישת ייעוץ אצל חברת ייעוץ משכנתאות, או אצל יועץ משכנתאות פרטי.

מעוניין לשמוע פרטים נוספים?

מלא את הטופס מטה וקבל שיחת ייעוץ חינם עם נציגי השירות שלנו

תנאי שימוש

* – שדות חובה