יד, שנתון או קילומטראז': מה משפיע יותר על מחיר רכב?

תאריך: 09/07/2019

מה עדיף יותר? טויוטה קורולה יד 3 עם 80 ק"מ או רכב בעל אותו שנתון, יד ראשונה, עם 150 ק"מ? מתלבטים איזה גורם משפיע יותר על עלות הרכב? בואו וננסה לעשות קצת סדר בבלגן.  

בבואנו לרכוש רכב אנו ניצבים בפני החלטה לא פשוטה שתלויה בכמה משתנים - כולם משפיעים על עלות הרכב ומצבו המכני. ישנו עיקרון לא כתוב שאומר שמחיר רכב נקבע לפי המודל ובלאי הרכב נקבע לפי כמות הקילומטרז'' שעבר. 

מה משפיע על מחיר רכב?

אך אם נרצה לדעת באמת מה הגורם המשפיע ביותר על עלות הרכב נמצא שאין תשובה אחת וודאית. עם כל כך הרבה משתנים שמשפיעים על עלות הרכב לא ניתן לקבוע בוודאות איזה גורם משפיע יותר על פני אחרים.

יחד עם זאת, אם נתמקד על כל גורם, יתרונותיו וחסרונותיו, נקבל תמונה ברורה יותר שתוכל להתאים לכל קונה באופן שייחודי רק לו. 

לדוגמה, אם קונה מסוים נותן עדיפות על תקינות הרכב, הוא יקפיד על רכב בעל קילומטרז' נמוך וללא תאונות יותר מאשר רישומו של רכב חדש כיד ראשונה או שנייה או אם שנתון הרכב הוא 2016 או 2017. 

איזה יד הרכב?

ככל שהרכב החליף פחות בעלים כך גדל הסיכוי שמצבו תקין יותר. רכישה של רכב יד ראשונה מגדילה את הסיכוי שהרכב עבר טיפולי מוסך בזמן, עם נהיגה אחראית וללא תאונות.

יחד עם זאת זו אינה הנחה גורפת ויש לבחון כל מקרה לגופו. בהחלט ניתן למצוא רכבים שעברו יד ראשונה עם תאונות וללא טיפולים ומנגד רכבי יד 02 שכל בעליהם שמרו בקנאות על תקינות רכב כל זמן שימושם. 

מסקנה: מספר הבעלים על הרכב משפיע על עלות הרכב אך בהחלט לא נותן אינדיקציה לגבי מצבו המכני ותקינותו.

מחיר רכב בדיקה

מה שנתון הרכב?

רכב מאבד מערכו בין 10%-20% בשנה כאשר בשנה הראשונה מתבצעת ירידת הערך החדה ביותר. 

אחד הגורמים שמשפיעים על מחיר הרכב הוא שנתון הרכב. ככל שהרכב נמצא בשימוש זמן רב יותר על הכביש כך גם ירידת הערך שלו הולכת וגדלה.

אך גם במקרה זה אין מדובר בירידת ערך שניתן לכמת אחד לאחד, מכיוון שישנם דגמי רכבים שמאבדים מערכם בצורה שונה מדגמים אחרים. 

ניתן למצוא קטגוריות רכבים ששומרות יותר על ערכן מקטגוריות אחרות: מכוניות מיני כדוגמת קיה פיקנטו, מאבדות מעט מאוד מערכם הכספי בהשוואה למכוניות משפחתיות.

לאחר 3 שנים על הכביש הן יאבדו בערך 35% מערכן, אולם מחירן ההתחלתי הנמוך גורם לכך שערכן הכספי נשאר קטן.  

מסקנה: שנתון הרכב משפיע על ירידת ערך הרכב אך הדבר יחסי ותלוי בסוג ודגם הרכב.

מה קילומטראז' הרכב?

מספר הקילומטרים שנסע הרכב משפיע באופן ברור על מצבו המכני. קונים שרמת תקינות הרכב בראש מעייניהם נזהרים מרכבים בעלי קילומטרז' גבוה כיוון שהדבר עלול להצביע על 'עייפות' המנוע ואמינות ירודה. יש לשאול את השאלות הבאות בכל הקשור לקילומטרז' הרכב: 

מה היו תנאי הנסיעה של הרכב?

האם הרכב שימש בעיקר לנסיעות בתוך העיר או לנסיעות בין-עירוניות? שאלה זו נוגעת למרחק הנסיעה שעבר הרכב ומצביעה על רמת תקינותו. לדוגמה, אם הרכב עבר נסיעות עירוניות אגרסיביות עם נהג צעיר או נסע בכבישים בין-עירוניים עם נהג רגוע?.   

כמה ק"מ עברה המכונית בשנה אחת? 

רכב ממוצע נוסע בין 15-20 אלף קילומטר בשנה. כל קילומטר מעבר לכך מפחית מעלות הרכב על פי מחירוני הרכבים. יש לשים לב למקרים שבהם רכב עבר הרבה בעלים אך נותר עם קילומטראז' נמוך. דבר שכזה צריך להדליק נורת אזהרה לכל קונה. 

מסקנה: ככל שהרכב נסע יותר קילומטרים ירידת הערך שלו תהיה חדה יותר. יחד עם זאת מצבו המכני תלוי גם בטיב הנהג. 

האם הרכב עבר תאונות?

כל תיקון שעבר הרכב לאחר תאונה יכול להשפיע במישרין על ירידת ערך מסחרית. עפ"י מחירון לוי יצחק, ירידת ערך בעקבות תאונה מחולקת לפי פרמטרים של: טיבו של התיקון, מקום ועוצמת הפגיעה וסחירות הרכב.  

מי היו הבעלים הקודמים של הרכב?

האם הרכב היה בבעלות פרטית, בבעלות ליסינג או שימש כרכב השכרה? כל הגורמים הללו משפיעים על עלות הרכב כאשר רכב פרטי הוא בעל ירידת הערך הנמוכה ביותר ואילו רכב השכרה בעל ירידת הערך הגדולה ביותר.  

לסיכום: מחירון לוי יצחק מדרג את עלות הרכב גם לפי ירידת ערך וסחירות. במחירון זה נאמדים כלל המשתנים השונים שמהווים משקל בבחירה הסופית. משום שחישוב העלות הסופית של הרכב נמדד לפי כל המשתנים יחדיו, לא ניתן לקבוע איזה גורם משפיע יותר על פני אחרים. 

בסופו של דבר ההחלטה היא בידי רוכש הרכב עצמו ועל אילו העדפות הוא בוחר לתת את הדגש על פני אחרות.  

טרייד-אין אקספרס על הרכב שלך 

הקלידו את מספר הרישוי של הרכב שלכם
אנחנו נשקלל את הנתונים 
ואתם תקבלו מאיתנו הצעת טרייד-אין משתלמת און-ליין תוך מספר דקות
המשך

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

לשיחת ייעוץ חינם חייגו עכשיו

נציגי קפיטל מוטורס זמינים תמיד לשירותיכם.
האפליקציה של קפיטל מוטורס
האפליקציה זמינה לכולם ומאפשרת מגוון פעולות מהירות כמו קבלת הצעת טרייד-אין לרכב הישן, העלאת מסמכים לרכישת רכב חדש, איתור סניפים ועוד.
כל הזכויות שמורות לחברת קפיטל מוטורס בע"מ - 2021